238
706427

Ann-Sofi Sidén

(Sverige, Född 1962)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris

Ann-Sofi Sidén
(Sverige, Född 1962)

"53 W. 9th Street, (blocked windows outside), 1994 - 2004"

Signerad Ann-Sofi Sidén och numrerad 1/3 samt daterad 1994-2004 på etikett a tergo. C-print monterad bakom glas, 100,5 x 100,5 cm. Upplaga 3 + 2 AP.

Proveniens

Christian Larsen Gallery, Stockholm.

Motivet visades på Moderna Museet, Stockholm, "Ann-Sofi Sidén, In Between the Best of Worlds", 20 november 2004 - 20 mars 2005.

Moderna Museet, Cecilia Widenheim (red), "Ann-Sofi Sidén, In Between the Best of Worlds", 2004, motivet avbildat i utvik.

1994 deltog Ann-Sofi Sidén i ett konstprojekt i ett hus på 53 W. 9th Street i New York. På adressen hade den pensionerade psykiatern, Alice E Fabian under fler decennier levt i självvald isolering. Omgiven av journaler, ljudupptagningar och nedklottrade väggar levde hon i villfarelsen att hon var utsatt för övervakning. Genom sina yrkeskunskaper samlade hon in och märkte noggrant upp bevismaterial hon menade bekräftade hennes tes. Denna utgångspunkt för Sidéns verk kom att sysselsätta konstnären under en längre tid. där fokus ligger på vansinnet som en kreativ impuls.
VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att konstverken som innefattas av katalognummer 588:231 - 588:238 först ropas ut i separata poster för att därefter erbjudas som en helhet.