248
709871

Bert Stern

(USA, 1929-2013)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
37 000 SEK

Bert Stern
(USA, 1929-2013)

"Marilyn Monroe in Dior (Vogue)", 1962

Signerad Stern och daterad 2011 a tergo. Numrerad 21/72. Archival pigment print, bildyta 38 x 31,7 cm.

Proveniens

Verket har ingått i en privat samling i USA till vilken den köptes in direkt från konstnären.
Privat samling, Sverige.