266
718711

Lina Bjerneld

(Sverige, Född 1979)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Lina Bjerneld
(Sverige, Född 1979)

"The Inhabitant"

Signerad Lina Bjerneld och daterad 2013 a tergo. Pannå 90 x 119 cm.

Proveniens

Crystal Palace Gallery, Stockholm.

Lina Bjernelds konstnärskap kännetecknas av en avsiktlig spretighet eller vildhet. Hennes måleri kan beskrivas som ickehierarkiskt och omfattar allt från geometriska formexperiment till den informella konsten som den gestaltade sig under femtiotalet.