292
725008

Fredrik Söderberg

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Fredrik Söderberg
(Sverige, Född 1972)

"Snowdrops from a Curate's Garden III and the Hidden Landscape of the Subconscious III"

Signerad och daterad 2012 a tergo. Diptyk. Akvarell på papper 54 x 44 cm respektive 54 x 74 cm.

Proveniens

Bukowskis, Stockholm, "Who's Been Here" curerad av Sandra Weil, 21 mars - 1 april 2012.
Privatsamling, Stockholm

Med en stark fascination för ockultism och esoterika är det närmast självklart att Frederik Söderberg skulle finna inspiration hos Aleister Crowley, en av den engelska litteraturens främsta provokatörer. Genom sitt måleri uppnår och skildrar Söderberg ett slags trancendens. I sina akvareller, utförda men en hypnotisk detaljrikedom och häpnadsväckande hantverk, närmar sig Söderberg det översinnliga. Det groteska förenas med det sublima.