303
718708

Amy Bennett

(USA, Född 1977)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Amy Bennett
(USA, Född 1977)

"Cabin Fever"

Signerad Amy Bennett och daterad 2007 a tergo. Pannå 45,6 x 122 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm, "Buried", 29 augusti - 29 september 2007.

Med ett virtuost måleri skildrar Amy Bennett miljöer som framstår som vagt bekanta men ändå främmande. Det dramatiska och absurda placeras intill det banala, fiktion blandas samman med biografiskt material. Skådeplats för dessa mänskliga förbindelser, med dess ibland absurda kontraster, fångas i ett slags ögonblicksbilder där vardagen, ofta dramatiskt ljussatt, ges en närmast filmisk prägel. Berättelserna vidgas till ett före och ett efter det utsnitt som skildras i hennes målningar och betraktaren lockas till att brodera kring det som avbildas. Hennes arbetsprocess utgår från minutiöst konstruerade miniatyrmodeller, ett fiktivt bostadsområde där fantasi och minnen möjliggör en placering av det förflutna intill vår samtid.