323
725703

Lars Hillersberg

(Sverige, 1937-2004)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23
Lars Hillersberg
(Sverige, 1937-2004)

"Tidningsläsaren"

Signerad Hillersberg och daterad -65. Blandteknik på papper monterat på pannå 70 x 100 cm.

1960 debuterade Lars Hillersberg på Galerie Æsthetica i Stockholm. Tillsammans med konstnärer som Lena Svedberg, Kjartan Slettemark och Sture Johannesson utgjorde Hillersberg en löst formerad grupp konstnärer vars uttryck var influerat av amerikansk, psykedelisk affischkonst och vars ämnen ofta kretsade kring det politiska. Den organiska, psykedeliska stilen började Hillersberg arbeta med och utveckla efter 1963. I hans ”Tidningsläsaren” ser vi ett tidigt exempel där rubriker, artiklar och bilder framställs som ett kaotiskt virr-varr som också speglas i läsarens panikslagna blick.