58
723158
Arne Jacobsen
(1902-1971)

fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1963.

Svart skinn, fyrdelad profilerad fot av aluminium. Etikettmärkt FH 0363.

Slitage, kudden med lagning, fodret undertill saknas.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 671 - 3 205 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19