58
723158
Arne Jacobsen
(1902-1971)

fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1963.

Svart skinn, fyrdelad profilerad fot av aluminium. Etikettmärkt FH 0363.

Slitage, kudden med lagning, fodret undertill saknas.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 671 - 3 205 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Konstnär/formgivare

Arne Jacobsen var en dansk arkitekt och möbelformgivare. Jacobsen räknas till en av företrädarna för funktionalismen som pågick under 1920-1930-talet. Jacobsen utbildade sig vid Kungliga Danska Konstakademin och Arkitekthögskolan i Köpenhamn. Flera kända danska arkitekter och formgivare började sin bana hos Jacobsen, däribland Hans Wegner. Jacobsen samarbetade även med Fritz Hansen och skapade ikonmöblerna .”Myran”, ”Ägget”, ”Sjuan”, och ”Svanen”. Jacobsen är världsberömd för sin funktionella och modernistiska design.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19