58
723158

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 290 - 2 750 EUR
2 420 - 2 900 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1963.

Svart skinn, fyrdelad profilerad fot av aluminium. Etikettmärkt FH 0363.

Slitage, kudden med lagning, fodret undertill saknas.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.