69
683318

SØREN HANSEN, karmstol, sannolikt licenstillverkad, Sverige, 1940-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Formpressad rygg av björkplywood, stoppad sits, lös ryggplatta klädd i blommig textil. Svensk fabriksstämpel undertill.

Slitage, fläckar, lagningar på ett armlän och förstärkt med skruvar på insidan på ryggen.

Form 1947, häfte 2, Erik Ljung, "Kompromissväg till idealet", modellen avbildad sid 35 och omnämnd som Fritz Hansens fåtölj.

Modellen formgiven för Fritz Hansen år 1943.
Den svensktillverkade modellen finns avbildad från utställning i New York.