Madeleine Pyk – en samling F769
72
720182

Flygsfors Glasbruk

(Sverige, Grundat 1888)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Flygsfors Glasbruk
(Sverige, Grundat 1888)

Jordglob, Sverige 1950-tal.

Blästrat glas och vitmetall, elektrifierad. Höjd 45 cm.

Slitage, ej funktionstestad.

Modellen finns avbildad i en priskurant från Flygsfors 1953, no J 1 300.