80
656126

Edward Wormley

(USA, 1907-1995)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Edward Wormley
(USA, 1907-1995)

soffa, "New York", version av modell 5316, Ljungs industrier/DUX, Sverige, ca 1959.

Betsat underrede, stålblå tygklädsel. Längd 230 cm, djup 80 cm, höjd 75 cm.

Slitage, torr stoppning, några träpluggar saknas på baksidan.

Edward Wormleys modell 5316 ritades för det amerikanska företaget Dunbar år 1959. Wormleys företag Dunbar samarbetade med den svenska möbelproducenten Ljungs Industrier/DUX, vilka presenterade en serie "Bra Bohag", där denna variant marknadsfördes som "New York" i den dyraste priskategorin. Formgivaren Alf Svensson var kreativ chef på företaget DUX och ritade själv en rad modeller som ingick i serien. Han tog också in andra formgivares modeller, bl a Greta Magnusson Grossmans lampor för systerföretaget Bergboms. Ljungs Industrier och den av Adolf Ljung grundade madrassfabriken DUX gick samman på 1950-talet, även belysningsföretaget Bergboms inkorporerades i koncernen.