1001
723993

Albert Anker

(Schweiz, 1831-1910)
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
177 000 - 221 000 EUR
184 000 - 230 000 USD
Klubbat pris
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Albert Anker
(Schweiz, 1831-1910)

Bröstbild av en pojke

Signerad Anker. Utförd omkring 1860. Duk 41 x 32,5 cm.

Proveniens

Paul Louis Carbonnier (1815-1885), gift med Ann Sofie Charlotte Du Pasquier; sonen Paul-Henri Carbonnier (1845-1916); dottern Alice Carbonnier, född Ramel; genom Alice Carbonnier, född Ramel, ärvd i rakt nedstigande led till nuvarande privata ägare i Sverige.

Fotograferad och registrerad under Nr. 120614 0004 som ett egenhändigt arbete av konstnären i arkiven på SIK ISEA (Schweizerisches Institut für Kunstwissenschaft / Swiss Institute for Art Research).