1003
719622

Jean-Barthold Jongkind

(Nederländerna, 1819-1891)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 360 - 11 700 USD
Klubbat pris
Jean-Barthold Jongkind
(Nederländerna, 1819-1891)

"Bateaux sur le Canal de Dordrecht"

Signerad Jongkind och daterad 1870. Duk 33 x 47 cm.

Proveniens

Sotheby's, London, 27 feb 1957, kat nr 86 (avbildad).
Philips, London, 29 juni 1987, kat nr 101 (avbildad i färg).
Sotheby's, New York, 12 feb 1997, kat nr 31 (avbildad i färg).
Privatsamling (förvärvad på ovanstående auktion).

Marlborough Fine Art, London, "XIXth and XXth Century French Masters", 1950, kat nr 22.
Terry Engel Gallery, London, "Paysages de France", 1963, kat nr 27.

Adolphe Stein, Sylvie Brame, Francois Lorenceau & Janine Sinizergues, "Jongkind. Catalogue critique de l'oeuvre. Peintures. I", 2003, upptagen samt avbildad sid 237 under kat nr 593.