1012
681924

Johan Pasch, tillskriven

(Sverige, 1706-1769)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
195 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Pasch, tillskriven
(Sverige, 1706-1769)

Väggfält. Pastoral scen med läsande herdinna.

Uppfodrad duk 190 x 429 cm.

Proveniens

Söderby gård, Haninge, Södermanland.

Gösta Selling, "Säterier och gamla gårdar i Stockholmstrakten", 1977, avbildad sid 209.(Söderby, Haninge)
Alexandre Ananoff, "Boucher", 1976, volym II, jfr kopparstick ur serien "Les confidences de l'amour" s. 214 kat nr 551-1, 551-2, 551-3, 551-4.

Konstnären Johan Pasch var Stockholms mest framgångsrika dekorationsmålare under frihetstiden och fick stor betydelse för utvecklingen av det dekorativa måleriet i Sverige under rokokon. Inspirerade av sina franska konstnärskollegor och läromästare som Guillaume Thomas Taraval spred han smaken av svala pastelltoner med sitt landskaps- och vedutamåleri.
Pasch blev 1724 gesäll i Stockholms målarämbete och studerade 1722-1735 i Holland och Paris. Där fick han lära sig den spirande rokokostilen direkt från några av dess stora grundare. Tack vare sin stora talang blev han överintendent Carl Hårlemans skyddsling och tack vare dennes förtjänst utnämnd till hovmålare från 1748 och så småningom hovintendent. Hårleman var tongivande i de konstnärliga kretsarna i Sverige vid denna tid och blev en avgörande kontakt för Pasch’s framgångar och många uppdrag. Utnämningen innebar en enorm frihet för honom som nu inte längre behövde tillhöra målarämbetet. Befriad från tidens skråtvång och avgifter inleddes en enormt framgångsrik tid för Pasch. Trots att han var anställd vid slottet hindrade det inte honom att arbeta för privata beställare och i hans ateljé producerades dörröverstycken och väggmålningar under rokokons blomstringstid. Han arbetade ofta efter förlagor så som franska kopparstick och framställde bilder med pastorala idyller, allegorier, antika ruinlandskap och kineserier, allt efter beställarnas önskemål. I populära moderna ornamentsböcker som nu utgavs kunde han hitta inspiration till moderiktiga detaljer av senaste snitt och sirliga dekorationer från naturens föremålsflora var helt i linje med vad som efterfrågades – blomstergirlanger, bladornament, snäckformationer m.m.
1755-1756 begav han sig tillsammans med sin gode vän, arkitekten Jean Eric Rehn, ut på sk grand tour i Europa. Resan gick via Berlin, Dresden, Prag, Wien, Venedig tills de nådde sitt slutmål, Rom. Under den långa vistelsen där inspirerades han bl.a av de arkeologiska utgrävningarna i Herculaneum och Pompeiji och efter hemkomsten hade hans måleri en ny energi och motivkretsen utökades. I Pasch’s och Rehn’s samarbete åren efter resan lades grunden till den gustavianska stilen som senare konstnärer skulle komma att utveckla.
De fyra aktuella katalognumren kommer från Söderby gård i Södermanland. Tänkbart är att de ursprungligen var uppsatta i huvudbyggnaden och räddades undan den brand som drabbade gården i mitten av 1700-talet. De har sedan dess funnits i en flygelbyggnad till gården. Ruinlandskap i konstnären Giovanni Paolo Panninis- eller Jaques de la Joues art är återkommande i flera av Pasch väggfält och dörröverstycken. Likheten med dessa motiv är slående med andra målningar av Johan Pasch så som de skapade för gårdarna Erstavik i Södermanland eller Stora Wäsby i Uppland och motivet med den läsande herdinnan återfinns i kopparstick efter den franska konstnären François Bouchers målning.

Förlaga till den läsande herdinnan i väggfältets mitt kommer från konstnären François Bouchers verk kallad "Les Confidences de l'amour" från 1761. En serie med kopparstick gavs ut, graverade av S.C. Miger, av Thiers respektive Demarteau.