690665

1034. PEHR HILLESTRÖM, "Qvinna stöter i mortell" och "Qvinna kommer in med en lambstek" (2).

Ett par. Duk, vardera 40 x 30 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Tidigare i silversmeden Hans Georg Vogts samlingar Kristiansstad.
Tidigare i doktorinnan Ellen Gilles samlingar, Bromma.
Bukowski auktioner, auktion nr 550, hösten 2008, kat nr 563.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK / 16 026 - 18 697 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 mars - 21 april 1929, kat nr 10-11.

Upptagen i Pehr Hilleströms egenhändiga förteckning i Konstakademiens arkiv, kat nr 75. ("Tvänne Qvinnor, den ena stöter i mortell och den andra kommer in med en lambstek").
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare" I, 1927, upptagna i Cederbloms förteckning, kat nr 15-16 ("Köksinteriör" och "Kvinna stötande i mortel").

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lisa Gartz

Lisa Gartz
Chef konstavdelningen, specialist skulptur och äldre konst

+46 (0)8 614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto