Kan inte nå servern
1035
690660

Pehr Hilleström

(Sverige, 1733-1816)
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
12 700 - 14 500 EUR
13 500 - 15 400 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pehr Hilleström
(Sverige, 1733-1816)

"En som låter raka sig" & "En man utdrar en tand på en annan" (2)

Ett par. Tandläkaren signerad Hilleström f. och daterad 1800. Uppfodrade dukar, vardera 51 x 42 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, auktion nr 346, 11-13 April 1951, kat nr 27 och kat nr 28, avbildade plansch 3.
Tidigare i dr Carl Wettergrens samling, Arboga.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 mars - 21 april 1929, kat nr 189-190. ("En som låter raka sig"), ("En man utdrar en tand på en annan")

Litteratur

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", vol I, 1929, kat nr 77 och 78 ("Barberare och fältskär").
Upptagna i konstnärens egenhändiga förteckning, kat nr 868 och 891.

Övrig information

A tergo numrerade #4 och #5.

Konstnär

Pehr Hilleström inledde sin konstnärliga utbildning i Stockholm hos tapetmästaren Johan Philip Korn och i Guillaume Taravals Kongl. Ritarakademi. Genom slottsarkitekten Carl Hårlemans förmedling, blev Hilleström 1747 vävarlärling på Kungliga slottet hos den franske hautelissevävaren Louis Pierre Duru samt tecknarlärling hos Jean Eric Rehn. För att fördjupa sig i hautelissetekniken reste han 1757 till Paris och arbetade under ett år i François Bouchers ateljé. Hos denne, den franska rokokons främste skildrare, fick han även utbildning i måleri och lärde sig mästarens målarteknik med de tunna färgskikten. I Paris fick han även kvällsundervisning vid Académie des Beaux-Arts under ledning av Chardin. Vid sin återkomst till Stockholm arbetade Hilleström som vävare på Kungliga slottet, men från 1773 ägnade han sig alltmer åt stafflimåleriet. 1776 utnämndes han till kunglig hovmålare, 1794 till professor vid Konstakademien och 1810 blev han dess direktör.
Hilleström är unik inom det svenska måleriet i sitt intresse för interiörbilder med artificiell ljusskensbelysning och utförde i mitten och i slutet av 1780-talet en serie av dessa målningar, vilka har stora likheter med verk utförda av den holländske 1600-talsmästaren Godfried Schalken och av den engelske samtida konstnärskollegan Joseph Wright of Derby, som båda är kända för sina kraftiga klärobskyrer med eldskenseffekter. Han målade ett flertal scener ur operan Operan Gustav Wasa som skrevs av Johan Henrik Kjellgren efter Gustav III:s manus, musiken skrevs av Johan Gottlieb Naumann, dekoren och dräkterna ritade Louis Jean Desprez. Operanuppfördes första gången på Kungliga Teatern den 19/1 1786.
Som allmogeskildrare var Hilleström en pionjär som återgav midsommarlekar och skördefester långt före det sena 1800-talets nyvaknade intresse för folklore. På sina resor genom Sverige avbildade han allmogen i sina sockendräkter och la ner stor tid på att återge alla detaljer korrekt. Han målade av varvsmiljöer, landskap och smedjor vilka ger oss en stor historisk kunskap om denna tid.
Pehr Hilleströms konstnärliga livsverk är imponerande stort i antal och har en enorm bredd i motivval. Alla samhällsklasser avbildades i hans genremåleri och hans rika produktion omfattar såväl stadsbilder, stilleben, porträtt, kungliga karusellspel eller som i det aktuella katalognumret historiemåleri.

Läs mer
Läs artikeln