1040
690736

Carl Petter Hilleström

(Sverige, 1760-1812)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Petter Hilleström
(Sverige, 1760-1812)

CARL PETTER HILLESTRÖM, Olja på pannå, signerad och daterad 1789.

Insjölandskap med ryttare vid timrat hus. Pannå 20,5 x 29 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Smärre retuscher.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).