690742

1050. PEHR HILLESTRÖM, "Gosse som tecknar med rödkrita".

Uppfodrad duk 34 x 40 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK/5 341 - 6 410 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
61 250 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Osvald Sirén, "Pehr Hilleström dä", 1900, jfr med den upptagen i förteckningen, kat nr 25, sid 206. ("I ritskolan").
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", vol II, 1929, troligen densamma som Cederbloms förteckning nr 23 ("Gosse som tecknar med rödkrita").

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lisa Gartz

Lisa Gartz
Chef konstavdelningen, specialist skulptur och äldre konst

+46 8-614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto