690721

1052. PEHR HILLESTRÖM, Högläsning i ljusets sken.

Enligt uppgift signerad Hilleström och daterad f.1805. Duk 41,5 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 393, hösten 1973, kat nr 56.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Utropspris
90 000 - 100 000 SEK/9 615 - 10 683 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
153 125 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Signerad Hilleström och daterad 1805.

Möjligen upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning kat nr 987 eller 988.

Övrigt

A tergo påskrift: Martin. Opus Ejus Optimum

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johan Jinnerot

Johan Jinnerot
Specialist äldre konst

+46 8-614 08 58
johan.jinnerot@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto