Kan inte nå servern
1056
690711

Pehr Hilleström

(Sverige, 1733-1816)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 820 - 9 090 EUR
7 140 - 9 520 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pehr Hilleström
(Sverige, 1733-1816)

Scen ur "Orlando Furioso"

Pannå 40 x 32,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i direktör Gustaf Fredrikssons samling, Stockholm.
Tidigare i Falk Simons samling, Göteborg.
Bukowski Auktioner, auktion 526, 3-6 dec 2002, kat nr 410A.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Litteratur

Motivet upptaget i konstnärens egenhändiga förteckning kat nr 535 ("Rolland").
Osvald Sirén, "Pehr Hilleström dä", 1900, Upptagen i förteckningen, kat nr 268, sid 242. ("Scen ur Rasande Roland").
Gustaf Munthe i Svenska Hem i ord och bilder (red Albin Roosval), 17:e årg, Stockholm 1929: Direktör och fru Falk Simon, sid 123 avbildat sid 121
Gustaf Hilleström mfl, "Gustaviansk teater skildrad av Pehr Hilleström" (Skrifter utgivna av Föreningen Drottningholmsteaterns Vänner V), 1947, jfr bild sid 47.
Troligen identisk med den upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning nr 535 ("Rolland").

Övrig information

A tergo påskrift: Scene ur Orlando, Målad af Per Hilleström 1800.

Konstnär

Pehr Hilleström inledde sin konstnärliga utbildning i Stockholm hos tapetmästaren Johan Philip Korn och i Guillaume Taravals Kongl. Ritarakademi. Genom slottsarkitekten Carl Hårlemans förmedling, blev Hilleström 1747 vävarlärling på Kungliga slottet hos den franske hautelissevävaren Louis Pierre Duru samt tecknarlärling hos Jean Eric Rehn. För att fördjupa sig i hautelissetekniken reste han 1757 till Paris och arbetade under ett år i François Bouchers ateljé. Hos denne, den franska rokokons främste skildrare, fick han även utbildning i måleri och lärde sig mästarens målarteknik med de tunna färgskikten. I Paris fick han även kvällsundervisning vid Académie des Beaux-Arts under ledning av Chardin. Vid sin återkomst till Stockholm arbetade Hilleström som vävare på Kungliga slottet, men från 1773 ägnade han sig alltmer åt stafflimåleriet. 1776 utnämndes han till kunglig hovmålare, 1794 till professor vid Konstakademien och 1810 blev han dess direktör.
Hilleström är unik inom det svenska måleriet i sitt intresse för interiörbilder med artificiell ljusskensbelysning och utförde i mitten och i slutet av 1780-talet en serie av dessa målningar, vilka har stora likheter med verk utförda av den holländske 1600-talsmästaren Godfried Schalken och av den engelske samtida konstnärskollegan Joseph Wright of Derby, som båda är kända för sina kraftiga klärobskyrer med eldskenseffekter. Han målade ett flertal scener ur operan Operan Gustav Wasa som skrevs av Johan Henrik Kjellgren efter Gustav III:s manus, musiken skrevs av Johan Gottlieb Naumann, dekoren och dräkterna ritade Louis Jean Desprez. Operanuppfördes första gången på Kungliga Teatern den 19/1 1786.
Som allmogeskildrare var Hilleström en pionjär som återgav midsommarlekar och skördefester långt före det sena 1800-talets nyvaknade intresse för folklore. På sina resor genom Sverige avbildade han allmogen i sina sockendräkter och la ner stor tid på att återge alla detaljer korrekt. Han målade av varvsmiljöer, landskap och smedjor vilka ger oss en stor historisk kunskap om denna tid.
Pehr Hilleströms konstnärliga livsverk är imponerande stort i antal och har en enorm bredd i motivval. Alla samhällsklasser avbildades i hans genremåleri och hans rika produktion omfattar såväl stadsbilder, stilleben, porträtt, kungliga karusellspel eller som i det aktuella katalognumret historiemåleri.

Läs mer
Läs artikeln