1058
685346

Pehr Hilleström

(Sverige, 1733-1816)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 310 - 9 140 EUR
7 660 - 9 580 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pehr Hilleström
(Sverige, 1733-1816)

"Wagnmakare"

Uppfodrad duk 61,5 x 48,5 cm.

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", 1927, upptagen i konstnärens egenhändiga verkförteckning från år 1810, kat nr 760, "Wagnmakare".

Sannolikt en pendang till kat nr 759 i Cederholms bok, kallad "En snickare", signerad och daterad 1794.

Konstnär

Hilleström är unik inom det svenska måleriet i sitt intresse för interiörbilder med artificiell ljusskensbelysning och utförde i mitten och i slutet av 1780-talet en serie av dessa målningar, vilka har stora likheter med verk utförda av den holländske 1600-talsmästaren Godfried Schalken och av den engelske samtida konstnärskollegan Joseph Wright of Derby, som båda är kända för sina kraftiga klärobskyrer med eldskenseffekter. Han målade ett flertal scener ur operan Operan Gustav Wasa som skrevs av Johan Henrik Kjellgren efter Gustav III:s manus, musiken skrevs av Johan Gottlieb Naumann, dekoren och dräkterna ritade Louis Jean Desprez. Operanuppfördes första gången på Kungliga Teatern den 19/1 1786.
Som allmogeskildrare var Hilleström en pionjär som återgav midsommarlekar och skördefester långt före det sena 1800-talets nyvaknade intresse för folklore. På sina resor genom Sverige avbildade han allmogen i sina sockendräkter och la ner stor tid på att återge alla detaljer korrekt. Han målade av varvsmiljöer, landskap och smedjor vilka ger oss en stor historisk kunskap om denna tid.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?