1061
683027

Isaac (Isaack) Luttichuys

(Nederländerna, 1616-1673)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
310 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Isaac (Isaack) Luttichuys
(Nederländerna, 1616-1673)

Porträtt av en yngling med handskar

Signerad Luttichuys Fecit och daterad Anno. 1661. Duk 93,5 x 72 cm.

Proveniens

Gösta Stenmans samling, Stockholm/Helsingfors.
hans försäljning, Bukowski Auktioner, auktion 271, 25 sep 1929, kat nr 42, avb pl 12.
Bukowski Konsthandel, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm

Wilhelm Reinhold Valentiner, "Isaac Luttichuys, A little Known Dutch Portrait Painter", in: The Art Quarterly I, Nr 3, (Summer 1938), p 155, 178, no 22, ill 3 p 153.
León Krempel, "Studien zu den datierten Gemälden des Nicolaes Maes (1634-1693), 2000, p 112, 134, Anm 15, ill 448.
Bernd Ebert, "Simon und Isaack Luttichuys - Monographie mit kritischem Werkverzeichnis", 2009, ill Is.A90, p 582-583. ("Dreiviertelfigur eines jungen Mannes mit Handschuhen, 1661")

Det fashionabla porträttet daterat år 1661 är utan tvekan ett beställningsverk och målaren har mästerlig återgett ljusreflexerna i huden och ögonen hos ynglingen. Med en exceptionell skärpa har konstnären Isaack Luttichuys förevigat den unga mannen på porträttet iklädd senaste mode. Den extravaganta dräkten med snörmakerier runt knapparna, brysselspets i skjortan, pluderhosor och handskar i mjukt skinn tyder på att den ynglingen sannolikt är adelsman. Kompositionen är ett gott exempel på porträttkonstens ideal runt mitten av 1600-talet.
Konstnären Isaack Luttichuys var son till holländska föräldrar och född i London 1616, men flyttade i unga år till Amsterdam. Han började sin karriär som en stillebenmålare i sin äldre bror, Simon Luttichuys, ateljé. Inspirerad till stilen av Van Dyck började han med porträtt och, efter 1638 då han bodde i Amsterdam, inspirerades han av Bartholomeus van der Helst porträttkonst.
En hel del om konstnären Isaack Luttichuys eget liv är idag känt tack vare den omfattande forskning och monografi som Bernd Ebert publicerade år 2009. Detta ger oss en stor förståelse för tiden han levde och arbetade i och de beställare som köpte hans målningar.
Isaack Luttichuys gifte sig och fick tre barn och avled så småningom i Amsterdam år 1673.
Den så kallade holländska guldåldern är väl dokumenterad och innebar på konstens område en kraftigt ökande efterfrågan på tavlor från den växande rika köpmannaaristokratin. Nu var det inte bara adeln eller kyrkan som tillhörde beställarna utan förmögna handelsmän i städerna efterfrågade stilleben, genrebilder, landskap och porträtt. Det var en tid och plats där konstnärer som Rembrandt, Hals eller Vermeer var verksamma och skapade otaliga mästerverk för eftervärlden. Det holländska 1600-talet innebar, mycket på grund av de ekonomiska förutsättningarna i samhället, en konstnärligt rik period och flertalet ateljéer understöddes av förmögna mecenater.
Från Flandern och Holland kom också konstnärer till England; Van Dyck, Mytens, Gheeraerts med flera och det var inte ovanligt att konstnärerna reste runt bland furstehoven i Europa. Isaack Luttichuys tavlor är mycket representativa för denna tid och han avbildade tidens inflytelserika personer. I hans rika porträttgalleri återfinns förmögna köpmän, läkare, vetenskapsmän och adel.