1063
707544

Adam Frans van der Meulen

(Belgien, 1632-1690)
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 800 - 4 270 EUR
4 340 - 4 890 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Adam Frans van der Meulen
(Belgien, 1632-1690)

ADAM FRANS VAN DER MEULEN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.

Kavalleribatalj. Uppfodrad duk 58 x 83,5 cm.

Uppfodrad duk, gulnad fernissa, retuscher, krackelerad, skrapmärken längs ramkant.

Proveniens

Tidigare i Earl Howe's samlingar enligt etikett a tergo.

A tergo påskrift. "Ant. Frans. van der Meulen peint. 1667".