1066
711447

Dirck Wijntrack (Wyntrack)

(Nederländerna, 1605-1678)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Dirck Wijntrack (Wyntrack)
(Nederländerna, 1605-1678)

DIRCK WIJNTRACK, olja på pannå, signerad Wyntrack och daterad 1639? (på pallens kant).

Köksinteriör med tunna, korg och lökar. 41 x 49 cm.

Parketterad pannå. Strödda retuscher. Krackelyr.

Proveniens

Bukowski Auktioner, 22 nov 1962, kat no 673.

Konstnär

Wijntrack var en holländsk konstnär född i Heusden. Man vet att han är född före 1925 men inte exakt när. Wijntrack målade främst djur, genrescener samt interiörer.