1100
721340

Joseph Nigg

(Österrike, 1782-1863)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
400 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Joseph Nigg
(Österrike, 1782-1863)

Blomsterstilleben med rosor, förgätmigej, vallmo, hyacint, fjärilar och ett fågelbo

Signerad Jof:Nigg och daterad (1)833. Pannå 61 x 49 cm. Påmålat inventarienummer 539. Äldre förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 281, 1931, kat nr 57. Inköpt av Carl Ulrik Palm.
Carl Ulrik Palms samling (1864-1954).

Bland blomsterna finns också tazetter, blomman för dagen,
pion, murgröna, blommande bönstjälk och primula.