112
711811

THANGKA, Tibet, 1800-tal. Porträtt av Dalai Lama sittande med lärjeungar i ett molnigt bergslandskap.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Färgpigment och guld på bomullsduk. 68 x 46,8 cm. Duken ihopsydd av två delar. Inskriptioner på baksidan, på figurerna.

Slitage, färgbortfall, mindre defekter.

Proveniens

Konstnären Einar Jolin (1890-1976), och med hans egenhändiga anteckingar på bakstycket: "Tibetansk temperamålning inköpt hos Astberg 1941 av Einar Jolin. Denna underbara Tibetanska målning är kankse den av mina asiatiska konstverk som jag älskar mest. Vilken fantasi och teknisk fulländning".