1129
703194

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

"Stockholm åt Mälaren sedt ifrån Långholmen", ur: "Svenska Vuer"

Kolorerad konturetsning, I état av III (före akvatint och skrift), utgiven 1805, med av konstnären målad passepartout med titel samt signerad J:F: Martin del-t. 35 x 53 cm.

Ej examinerad ur ram.

Gustaf Uppmark, "Stockholmsbilder från fem århundraden 1523-1923", 1923, bild 232, s 194.
Frölich 166.

Samlingen Svenska Vuer gavs ut år 1805. Färglagda exemplar av dessa vyer (avdrag från plåten före akvatintbehandling) är som regel något beskurna och försedda med en passeartout, på vilken konstnären antecknat titeln samt vanligen med signatur. (Frölich s. 224).