1146
703220

Antoine-Ignace Melling

(Tyskland, 1763-1831)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Antoine-Ignace Melling
(Tyskland, 1763-1831)

Vy över Konstantinopel från Eyüp

Akvarell, 1800-tal. 48 x 96,5 cm, bladstorlek 50,5 x 99 cm.

Jfr, Antoine-Ignace Melling, "Voyage pittoresque de Constantinople et des rives du Bosphore", panorama nr 14, upptagen med titeln "Vue général du Port de Constantinople prise des hauteurs d'Eyoub".

En graverad version av detta motiv återfinns under titlen "Vue général du Port de Constantinople prise des hauteurs d'Eyoub" i Antoine-Ignace Mellings "Voyage pittoresque de Constantinople et des rives du Bosphore" (Paris 1819).