1168
691738

TOILETTEBORD, av Lorentz Hallmén (mästare i Stockholm 1777-1791). Gustavianskt.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris

Fanerat med mahogny och ljust lövträ. Under uppfällbar skiva spegel och fack. I sargen låda. Inläggningar av blomsterbukett och lagergirlander. Lådbotten signerad "Lorentz Hallmén". Längd 64, bredd 41, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Renoverat, omarbetat, senare inredning, del av list saknas.

Proveniens

I låda påskrift "Egdes 1902 af Aug. Kullberg Katrineholm. Köpt fr. Maglö", numrerad "No 149". Även med pappersetikett "Af Aug. Kullberg, Katrineholm inköpt från afl. Kabinettskammarherren Louis Wredes Sterbhus å Maglö säteri år 1902".

Lorentz Hallmén var lärling hos sin halvbror Anders Hallmén 1760-64. På denna auktion finns möbler av båda halvbröderna vilket ger tillfälle att se hur Lorentz hade lärt sig göra inläggningar snarlika Anders intarsiamotiv.

Medföljer en redogörelse av Marshall Lagerquist på Nordiska museet om de reparationer som har gjorts av bordet.