1173
733987

BORD, Carl Hendric Blom (mästare i Stockholm 1796-1835). Sengustavianskt.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Fanerat med mahogny och lönn. I sargen tre lådor. Den övre lådan med fackinredning. Raka ben med fottrissor av mässing. Inläggningar av solfjädersmotiv och linjer. Översta lådan signerad med pappersetikett "Carl Hendric Blom. Snickare och Chatoullmakare i Stockholm. Bor på Södermalm uti Chatarina Församling hörnet af Tullportsgatan och Svartensgränd. Huset No 3 och 4". Längd 69, bredd 38,5, höjd 78,5 cm.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, sid 65. Sylvén skriver "Carl Hendric Bloms möbler visar hur högt utvecklingen av yrkesskickligheten kommit och hur en stockholmssnickare som Blom smakfullt tolkade t.ex. empirestilen". Blom utförde möbler till Rosendals slott på Djurgården.