1183
697780

KONSOLBORD, av Adam Flodin (förgyllare i Stockholm 1758-1774). Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av vit marmor. Skiva av rocailler, musselformationer och blommor. Signerat AFD på ovansidan av vänstra benet samt på framsargens mitt. Längd 125, bredd 60, höjd 79 cm.

Dekorskador, senare skiva.

Proveniens

Söderö, Kättilstads socken Östergötland. Familjen Beck-Friis.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, E Lundqvist bokförlag, Småland, Östergötland, konsolbordet avbildat sid. 244.