1202
675891

Melchior Lundberg d.ä.

(Sverige, 1746-1812)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Melchior Lundberg d.ä.
(Sverige, 1746-1812)

KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.

Blåmålade. Stoppad rygg och sits. Snidad dekor av bladstav. Överkragade kannelerade ben. Båda signerade MLB. En med Stockholms stolmakareämbetes sigill.

Ett armstöd något löst och med lagning.