KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.
Blåmålade. Stoppad rygg och sits. Snidad dekor av bladstav. Överkragade kannelerade ben. Båda signerade MLB. En med Stockholms stolmakareämbetes sigill.
Ett armstöd något löst och med lagning.