1202
675891

Melchior Lundberg d.ä.

(Sverige, 1746-1812)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 900 - 2 380 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Melchior Lundberg d.ä.
(Sverige, 1746-1812)

KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.

Blåmålade. Stoppad rygg och sits. Snidad dekor av bladstav. Överkragade kannelerade ben. Båda signerade MLB. En med Stockholms stolmakareämbetes sigill.

Ett armstöd något löst och med lagning.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?