1209
725842

STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Vitmålade. Liggande stoppad ryggbricka uppburen av lotusspjälor. Raka bladhölstrade ben. Sju signerade ES (Ephraim Ståhl, mästare i Stockholm 1794-1820), sju med Stockholm stolmakareämbetets sigill, två märkta med stämpel "TERSMEDEN".

Ställvis lagningar och sprickor.