1218
704996

TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg, (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Stoppad sits. Snidad dekor av tandsnitt. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Signerade ML.