1221
697137

SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Snidad, förgylld och bronserad dekor i form av blommor, rocailler och kartuscher. I ramen infällt spegelglas. Höjd 235, bredd 94 cm.

Torksprickor, ställvis krederingsbortfall.

Proveniens

Söderö, Kättilstads socken Östergötland. Familjen Beck-Friis.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. E Lundqvist bokförlag. Småland Östergötland sid 244.