1228
709776

SPEGEL. Pehr Ljungs art (Pehr Ljung, 1743-1819, bildhuggare i Stockholm). Sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Förgylld och bronserad. Snidad dekor av blommor och lagerstav. Höjd 160, bredd 64 cm.

Skadad kröndekor.

Proveniens

Scharpska huset på Skeppsbron (sedan 1958 kallat Sjöfartshuset). Spegeln såld på Bukowskis 1902 som en del av fru Clara Scharps samling, auktion nr 148, katalognummer 128. Sjöfartshuset är ett byggnad på Skeppsbron 10 i Gamla Stan i centrala Stockholm uppfört 1667–1670 av myntmästaren Isaac Kock, adlad Cronström. Huset bevarar en klassisk barockfasad och värdefulla, påkostade sengustaviansk inredningar. Det var tidigare känt som Scharpska huset efter släkten Scharp som ägde huset 1802–1902. Auktionens spegel har en mycket distinkt design vilket talar för att den gjordes för Scharps inredning på Skeppsbron under tidigt 1800-tal.