1233
724035

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med snidad eklövskrans i bandrosett. Ljusarmar av mässing. Signerade IÅ under krona samt CEV (ej identifierad stämpel, förekommer tillsammans med Åkerblads signatur). Höjd 67, bredd 44 cm.

Ett glas med folieringsskada.