Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med snidad eklövskrans i bandrosett. Ljusarmar av mässing. Signerade IÅ under krona samt CEV (ej identifierad stämpel, förekommer tillsammans med Åkerblads signatur). Höjd 67, bredd 44 cm.
Ett glas med folieringsskada.