1253
726794

KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1830/40-tal. Senempire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Tresidigt skaft. Trepassformad fot med bladdekor. Ljusarmar med anfanger i form av satyrhuvuden. Höjd 70 cm.

Tilläggslista

En mörkpatinerad dekordel under ljuspipa ej original.