1255
723137

LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, 1700-tal, efter modell av Juste-Aurèle Meissonnier (1695-1750).

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Förgylld brons. Vridet skaft med dekor av rocailler, blad, blommor, nattfjäril och grevlig krona. Vriden fot med rocailler och blommor. Ljusmanschetter med rocailler och rosor. En märkt undertill med otydliga bokstäver "SPt ARRS ABSS [?] no 11553". Båda märkta med inventarienummer 11553. Höjd 30,5, diam 18,5 cm. Vikt 3035 gram resp. 2955 gram.

Juste-Aurèle Meissonnier: Livres d'ornements en trente pieces and Ornements de la carte chronologique.
Jonathan Bourne and Vanessa Brett, Lighting in the Domestic Interior Renaissance to Art Noveau, sid. 62.

Jämför närmast identiska ljusstakar på The Metropolitan Museum of Art, New York, Accession Number: 1999.370.1a, b, .2a, b.

Formgivaren och arkitekten Juste-Aurèle Meissonnier (1695-1750) gav den franska rokokon sitt mest livfulla formspråk. Han kom ursprungligen från Italien, men gjorde sin yrkeskarriär i Paris och blev utnämnd av Ludvig XV som "Dessinateur de la chambre et du cabinet du roi". Han gav ut sina arbeten i "Livres d'ornements en trente pieces and Ornements de la carte chronologique". Hans förmåga att fånga rokokons lekfulla uttryck och dekorativa verkan gjorde honom mycket eftertraktad och han fick beställningar från flera europeiska kungahus. Auktionens ljusstakar har en vriden uppåtgående rörelse som naturligt samspelar med dekorens svepande rocailler, blommor, blad och c-formationer.