1278
715424

GOLVUR, av Johannes Fischer. Barock, 1600-talets slut. Troligen Holland.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Fanerad med valnöt och rot. Beslag av mässing. Urtavla av mässing och försilvrad sifferring märkt "Johannes Fischer". Med tre melodier märkta "WILHELMUS, FRIDOLIJN och ENG VOLKSLIED". Höjd 287 cm. Fem lod, pendel, vev och nyckel medföljer.

Skador.