1285
726792

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Förgylld brons samt vit och svart marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Folin L'ainé A PARIS" (Nicolas-Alexandre F. mästare 1784). Krön med sittande kvinnofigur flankerad av lejon. Urhus uppburet av kolonner. Höjd 47, längd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Ursprungligen med glas framför urtavla.