1285
726792

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 900 - 2 380 USD
Klubbat pris

Förgylld brons samt vit och svart marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Folin L'ainé A PARIS" (Nicolas-Alexandre F. mästare 1784). Krön med sittande kvinnofigur flankerad av lejon. Urhus uppburet av kolonner. Höjd 47, längd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Ursprungligen med glas framför urtavla.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?