1288
726791

BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Urtavla märkt "TROGNON À BORDEAUX" (urmakare i Bordeaux nämnd 1820 och 1827). Kvinnofigur sittande på delfin. Sockel med dekor med symboler för havet såsom Neptunus treudd och paddel. Höjd 53, längd 37 cm. Pendel medföljer.