1310A
624718

SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 210 - 7 100 EUR
6 480 - 7 410 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Bemålat och förgyllt trä. Amoriner uppbärande ymnighetshorn med blommor. Längd 90 resp 94 cm.

En vinge saknas.

Proveniens

Kreisel, Heinrich, Die Kunst des Deutschen Möbels, Spätbarock und Rokoko, band II, avbildade bild nr 117: Holzportal, Westfalen 1680-1700, Schloss Adolfsburg.