1314
728289

RAMAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Snidade förgyllda ramar med krön i form av kartusch och ekkvistar. Ramverk med lagerstav. Tre gravyrer efter J. Vernet: L'interieur du port de Marseille, Le port vieux de Toulon, La ville et la Rade de Toulon. En gravyr efter Cl. Lorrain: Ancien port de Messine. Ramarnas höjd inklusive krön 74, bredd 85 cm. Bildmått cirka 52x72,5 cm.

Krön med smärre skador och lagningar. Gravyrer ej examinerade ur ram. Gravyrer med skador, fläckar och missfärgningar.