1316
723020

KARL XIII, två brev om erövringen av Norge 1814. Daterade Uddevalla 27 juli resp 9 augusti.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Två brev från Konung Karl XIII:e varav ett skrivet av sekreterare och med konungens egenhändiga hälsning "väl afectionerade" Carl. Ett brev helt egenhändigt. I brevet daterat 27 juli dikteras följande: "Hitresan har bekommit mig wäl och lifvad af kärlek för mitt trogna folcks wälfärd finner jag mine krafter tillåta mig, att äfven efter öfverenskommelse med min kärälskelige Herr son, Hans Kongl. Höghet Kronprinsen begifva mig på flottan ifall besittningtagandet af Norrige icke wänligen kan werkställas."
Breven är ställda till Justitiestatsministern Greve Fredrik Gyllenborg vars svarsbrev daterat Stockholm den 1 augusti medföljer de två kungliga breven.
Bladstorlek 18,5 x 22 - 20 x 24,5 cm.

Gulnade, riss, veck, fläckar.

Proveniens

Ur samling tillhörande adelsman.

Vid freden i Kiel, januari 1814 stadgades att Danmark skulle avträda Norge till Sverige.
I Norge hade dock den danske prinsen Christian Fredrik den 17 maj valts till kung vilket den svenske kungen Karl XIII inte accepterade. Stridshandlingar inleddes därför till sjöss och till lands i juli 1814. Svenska arméstyrkor gick in i Norge. Fredrikstens fästning kapitulerade i augusti och stillestånd slöts i Moss den 14 augusti.
En union ingicks sedan den 4 november 1814 där Karl XIII valdes till Norges kung.
Unionen varade fram till 1905.