1319
399788

INGMAR BERGMAN (1918-2007), 21 handskrivna brev, daterade 1938-1940 .

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
706 - 1 060 EUR
737 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Samtliga ställda till Fröken Barbro Hiort af Ornäs och mest till Smådalarö, s/s Saltsjön via Stockholm". Främst från militärtjänstgöringen i Strängnäs 1938. Undertecknade "Din pojke", "Putte". Hans adress: Befälselev 1546 45/38 Bergman, andra kspr troppen, S.K.K I 10, Strängnäs.
I de flesta av breven längtar han efter Barbro men skildrar även sitt liv som soldat med alla dess egenheter och avigsidor. Han återkommer ofta till hur vackert det är på Barbros sommarviste på Smådalarö.
Ett fåtal brev är från tiden efter militärtjänstgöringen och i dem nämns teater och pjäser förutom känslorna för Barbro. Bergman leder vid denna tid teaterverksamheten på Mäster Olofsgården i Stockholm.
Ett brev är från en hotellvistelse i Dalarna där han vilar upp sig och klagar över sitt hälsotillstånd.

Slitage, veck, enstaka fläck

Proveniens

Skådespelerskan Barbro Hiort af Ornäs.