1327
715520

VINGLAS, två stycken. Nöstetangen, Norge, 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
876 - 1 320 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Konande cuppa, ben med spiral, graverad dekor av mongoram GISB samt med inskriptionen "Evlighed och hiertlighet er den störste herlighed" den andre med mongorammet EMS samt med samma devis. Höjd 16,2-16,4 cm.

En med lagad fot. En med spår av förgyllning i devisen.