1332
672419

GLASSERVIS, 27 delar. Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.

Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
2 850 - 3 040 EUR
3 260 - 3 470 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sverige, med Karl XIII:e monogram. Bestående av sex vinglas, sex seltersglas, 12 starkvinsglas och tre karaffer. Graverad och slipad dekor av centralt motiv av mongoram under kunglig krona. Numrering under foten.

Nagg, sprickor.

Proveniens

Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.